Posiadanie przez firmę usatysfakcjonowanych klientów niesie ze sobą zagrożenie w postaci uzyskania złudzenia pewnej stabilności, dlatego stąd potrzeba cyklicznego badania opinii jest bardzo ważna. Pomiary tego typu pozwolą na prowadzenie skutecznej sprzedaży, a także na wykrycie stron słabych, jak i mocnych firmy.
Zrozumienie zachowań klientów jest ważne pod tym względem, że to właśnie oni stanowią o być lub nie być firmy. Klienci jako grupa kapryśna domaga się szczególnej uwagi i zrozumienia ich perspektywy postrzegania firmy. Mówiąc o badaniach satysfakcji klientów podkreślić należy ich korzystny wpływ na osiąganie przez firmę obranych celów, które mają służyć jej dalszemu rozwojowi. Dobrze postawiony cel badań umożliwia właściwe ich wykonanie, a to przełoży się na możliwość podejmowania nowych wyzwań oraz dalszy wzrost.
Dobrze postawiony cel badań to taki, który jest:
Mierzalność celu polega na wyznaczeniu czynników, efektów dzięki którym rozpoznasz, że cel został osiągnięty lub jest osiągany. Cel, który uwzględnia te aspekty pozwali na uniknięcie niejasności, a przy tym określi sensowność wykonywanych lub zlecanych badań.
Grupa klientów lojalnych może świadczyć o stabilności marki, ale nie należy zapominać, że oni także są konsumentami i mogą zaistnieć sytuację, w których i Ci klienci opuszczą szeregi naszych lojalnych klientów. Jednakże wahania zachowań wśród tych klientów są o wiele niższe.
Do pomiaru zadowolenia klientów może posłużyć wywiad, które wyróżnia się kilka rodzajów, a jest to:
Wykorzystać można także system RMF, który oparty jest na analizie historii zakupów klienta. Uwzględnia ona upływ czasu od ostatniego zakupu, częstotliwość zakupów oraz kwota wydanych pieniędzy.
Lojalność, a także satysfakcję klientów można mierzyć także za pomocą wskaźnika NSP (Net Promoter Score), który oparty jest jednym pytaniu, a brzmi ono:
Na ile prawdopodobne jest, że polecisz markę X swoim znajomym?
Metoda ta pozwala na wyodrębnienie trzech grup klientów: krytyków marki, obojętnych i promotorów marki.
Właściwie wykonane badanie satysfakcji klientów otwiera przed firmą kolejne możliwość rozwoju i umożliwia jej prawidłowy wzrost. Wykonywanie tego typu pomiary jest istotne, gdyż dotyczy konsumentów, a jak wiadomo konsument to wartość firmy, więc warto i należy o niego dbać.
NPS (Net Promoter Score) to wskaźnik, który służy do pomiaru lojalności klientów względem danej firmy lub marki. Wskaźnik ten został opracowany w 2003 roku przez Freda Reichhelda i Bain & Company, a od tego czasu jest wykorzystywany przez firmy na całym świecie.
Na podstawie odpowiedzi w badaniu NPS respondenci są dzieleni na trzy grupy:
Promotorzy (ocena 9-10) - klienci z najwyższą lojalnością, którzy polecają firmę swojej rodzinie i znajomym.
Neutralni (ocena 7-8) - klienci o niskiej lojalności, którzy nie są ani zadowoleni, ani niezadowoleni z usług firmy.
Krytycy (ocena 0-6) - klienci o najniższej lojalności, którzy nie polecaliby firmy swojej rodzinie i znajomym.
Wskaźnik NPS jest używany w badaniach satysfakcji klientów do oceny lojalności i zadowolenia klientów. Jego głównym celem jest pomiar, jak bardzo klienci są skłonni polecić daną firmę, produkt lub usługę innym.